Jakie pozapłacowe dodatki do pensji motywują pracowników najbardziej?
Owocowe czwartki już dawno przestały być atrakcyjnej rodzajem benefitu, podobnie jak karty sportowe, które w większości dużych firm wraz z prywatną opieką medyczną stały się standardem. Nie jest jednak prawdą, że pracownicy benefitów nie doceniają – w dalszym ciągu cenione są dodatki, jednak uwagę zwracają już na inne udogodnienia i formy pomocy od pracodawcy. Jakie pozapłacowe dodatki do pensji motywują pracowników najbardziej w 2024 roku?
Wsparcie w zakresie work-life balance w ramach pozapłacowych dodatków do pensji
Work-life balance to nie tylko puste hasło – to niezwykle ważny aspekt podnoszony nie tylko przez pracowników, nie tylko przez psychologów, ale i przez samych pracodawców. Już nie tylko zagraniczne badania naukowe, ale i doświadczeniu wielu przedsiębiorców pokazują, że przepracowany pracownik jest mniej wydajny, niż wypoczęty pracownik. Jest on także bardziej zmotywowany do pracy w danej firmie. Pracodawca może wesprzeć work-life balance pracowników poprzez różnorodne benefity:
- pakiet opiekuńczy – na taki pakiet może składać się dofinansowanie kilku godzin miesięcznie pracy opiekunki do dzieci; u nas możliwe jest również wykupienie dla pracowników kilku godzin opieki nad zwierzętami
- dodatkowe dni urlopu – z okazji urodzin, imienin lub bez okazji
- praca zdalna lub hybrydowa – w czasach po pandemii stała się ona pewnego rodzaju standardem, choć niektóre firmy zapraszają pracowników do biur; warto tutaj być elastycznym i wsłuchać się w potrzeby pracowników
- atrakcyjne strefy relaksu w miejscu pracy – ciekawe atrakcje pozwalają nie tylko się odstresować, ale i zintegrować z innymi pracownikami
Pozapłacowe dodatki do pensji, które wspierają zdrowie pracowników
O tym, że zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu, nikogo przekonywać nie trzeba. O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, również. Dlatego wsparcie zdrowia pracowników przez pracodawcę to bardzo ceniony rodzaj pozapłacowego dodatku do pensji. Oprócz wspomnianych kart sportowych i prywatnej opieki medycznej, warto zaproponować:
- wsparcie dietetyka
- wsparcie psychologa
- dofinansowanie do zdrowych obiadów – można połączyć z cyklicznymi lekcjami gotowania
- program nagradzający pracowników dojeżdżających rowerem do pracy – można to połączyć z dofinansowaniem do kupna roweru; konieczna jest również infrastruktura dla rowerzystów (bezpieczne miejsce do przechowywania rowerów w pracy)
Nowe oczekiwania względem pozapłacowych dodatków do pensji wyrastają ze zmiany pokoleń w firmach. Pokolenie Z wskazuje nowy sposób patrzenia na rozwój zawodowy – a pokolenia X i Y chętnie czerpią od młodszych kolegów z pracy to, co najlepsze. Dlatego wsparcie zdrowia fizyczne i psychicznego oraz równowagi między pracą a życiem prywatnym nie jest podążaniem za chwilowymi trendami, a dostosowywaniem się do nowej jakości, która pozwala być efektywniejszym w pracy i szczęśliwszym w życiu.